Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 082 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

PROŚBA AKADEMII MEDYCZNEJ.

czwartek, 28 stycznia 2010 23:00


Ratownicy medyczni, policjanci, strażacy i wszyscy inni, którzy interweniują na miejscu wypadków, wielokrotnie napotykają na trudności, kiedy muszą kontaktować się z krewnymi lub bliskimi poszkodowanych. W/w służby zaproponowały, abyśmy w specjalny sposób oznakowali w swojej komórce numer służący w nagłych wypadkach do kontaktu z bliskimi osoby poszkodowanej. Bardzo często telefon komórkowy jest jedynym przedmiotem, który można przy takiej osobie znaleźć. Szybki kontakt pozwoliłby na uzyskanie takich informacji jak: grupa krwi, przyjmowane leki, choroby przewlekle, alergie, itp.
Ratownicy zaproponowali, aby każdy w swoim telefonie umieścił na liście kontaktów osobę, z którą należy się skontaktować w nagłych wypadkach. Numer takiej osoby należy zapisać pod międzynarodowym skrótem ICE (in Case of Emergency). Wpisanie więcej niż jednej osoby do takiego kontaktu wymagałoby następującego oznaczenia: ICE1, ICE2, ICE3, itd.
Oznakowanie zdecydowanie ułatwiłoby prace wszystkim służbom ratowniczym. Pomysł jest łatwy w realizacji, nic nie kosztuje, a może ocalić życie. Akcja ma zasięg europejski.
Wpiszcie ten numer teraz do swojej komórki bo potem zapomnicie
i powiadomcie o akcji wszystkich bliskich, znajomych, dzięki temu możemy ocalić komuś życie!


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

KURSY PIERWSZEJ POMOCY.

środa, 23 września 2009 20:34

Od przeszło roku starałam się w pogotowiu z zrobienie kursu PALS (Zaawansowane Zabiegi Ratujące Życie u Dzieci). Tydzień temu otrzymałam maila, że zostałam dopuszczona do kursu z racji stanów padaczkowych Marceliny, oraz zrobionych wcześniej innych kursów. Radość moja była ogromna, bezsilność dnia dzisiejszego, beznadziejna. Ryczałam jak dziecko, nie znalazła się osoba, która zostałaby z Cysią na te około szesnaście godzin. To już piąta doba antybiotyku, mała nadal ma spore zmiany osłuchowe, jednak nie gorączkuje i jestem o nią spokojna, tym bardziej tak bardzo mi żal wiedzy, którą mogłam zdobyć na tym szkoleniu. PALS jest przeznaczony wyłącznie dla pracowników służby zdrowia, którzy w codziennej praktyce mają przypadki resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dzieci. W trakcie trwania szkolenia przedstawione są uczestnikom obowiązujące standarty z zaawansowanych zabiegów ratujących życie u dzieci i niemowląt, uczą się praktycznych umiejętności niezbędnych do właściwej oceny sytuacji i podjęcia działań w pierwszych dziesięciu minutach od wysąpienia objawów zagrażającej życiu niewydolności krążeniowo-oddechowej, wstrząsu oraz zatrzymania krążenia. PALS jest oparty na symulowanych sytuacjach klinicznych i jest tak skonstruowany, że zachęca do aktywnego udziału.


Po ukończeniu kursu każdy uczestnik otrzymuje licencje wydaną przez pogotowie, można się również ubiegać o międzynarodowy certyfikat American Heart Association. Poniżej mój pierwszy, uznawany na całym świecie. W kwietniu 2007 robiłam go z myślą o córce, uratowałam życie synowi. Ciężko o tym mówić, niespełna minuta i nie było by go ze mną... Kochani, róbcie kursy!!!

 

 


Najwięcej zgonów - aż 70 proc. - zdarza się podczas trwającej kilka godzin ostrej fazy ataku serca: przed dotarciem chorego do szpitala lub przyjazdem karetki pogotowia. Wielu z nich można byłoby uniknąć, gdyby choremu próbowano udzielić jakiejkolwiek pomocy w postaci sztucznego oddychania czy masażu serca. Niestety, rzadko kiedy są one podejmowane. Tymczasem wystarczy nawet kilkakrotne silne kaszlnięcie, by choć trochę pobudzić dopływ krwi do mięśnia sercowego, a czasami nawet przywrócić prawidłową jego pracę. Samo uciskanie klatki piersiowej może podtrzymać procesy życiowe - przynajmniej przez kilkanaście minut.


Migotanie życia


Wszelkie próby mogą uratować życie chorego, szczególnie wtedy, gdy podejmowane są w trakcie nagłego zatrzymania krążenia. Bezradność i bezczynność otoczenia jest dla nich wyrokiem śmierci, gdyż już po 5-6 minutach na skutek niedotlenienia dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu i śmierci biologicznej. A w tak krótkim czasie nawet natychmiast wezwana karetka pogotowia nie jest w stanie w porę dotrzeć do pacjenta. Dlatego w wielu krajach, prowadzone są liczne szkolenia, zarówno wśród służb ratowniczych, jak i młodzieży szkolnej, w jaki sposób reanimować ludzi i nie wpadać w panikę.

W miejscach publicznych, np. w bankach, coraz częściej umieszczane są nowoczesne defibrylatory, umożliwiające najskuteczniejsze przywrócenie krążenie krwi. Umieszczane są też na pokładzie samolotów pasażerskich. Do niedawna aparaty te były wyłącznie na wyposażeniu szpitali i karetek pogotowia ratunkowego. Obecnie są już tak zminiaturyzowane (ważą zaledwie 2-3 kg) i łatwe w obsłudze, że można się nimi posłużyć bez specjalnego przeszkolenia: przemawiają do obsługującej je osoby i podpowiadają kolejność niezbędnych czynności, np. jak przyłożyć elektrody do klatki piersiowej. Defibrylatory są niezastąpione w ratowaniu życia ludzi dotkniętych coraz częściej występującym migotaniem komór, będącym najczęstszą przyczyną nagłego zatrzymania krążenia krwi (aż 65 proc. przypadków) . Nie wiadomo dokładnie, co je wyzwala. U wielu osób doprowadza do niego zawał serca - częściowe lub całkowite zablokowanie przepływu krwi w tętnicach wieńcowych. Powodem mogą być zaburzenia elektrolitowe, jak też nadmiar we krwi niektórych hormonów, np. adrenaliny. Czasami serce wchodzi w migotanie bez żadnej wyraźnej przyczyny, co zdarza się aż u co piątej osoby z nierozpoznaną wcześniej chorobą serca. Mięsień serca przestaje wtedy pompować krew, ciśnienie spada do zera i zanika tętno. Wystarczy jednak kilkakrotnie uruchomić elektrowstrząsy, by przynajmniej niektórym nieszczęśnikom przywrócić właściwy rytm serca.


Co najmniej kilka tysięcy osób dotkniętych w Polsce zawałem serca można byłoby uratować, gdyby bardziej dostępne były automatyczne defibrylatory - aparaty przywracające elektrowstrząsami prawidłowy rytm serca.

Jeśli pacjent jest nieprzytomny i nie oddycha normalnie, a pomoc już została wezwana, rozpocznij podstawowe czynności resuscytacyjne (BLS).

- Udrożnij drogi oddechowe, należy usunąć ciała obce z jamy ustnej i gardła, odgiąć głowę do tyłu, wysunąć żuchwę do przodu. Postępować ostrożnie w przypadku podejrzenia urazu kręgosłupa szyjnego.
- Sprawdź wzrokiem, słuchem i czuciem czy wrócił prawidłowy oddech, jeśli potrafisz oceń tętno na tętnicy szyjnej.
- Połóż splecione ręce na środku klatki piersiowej i rozpocznij 30 ucisków klatki piersiowej. Uciskaj na głębokość 4-5 cm z częstością około 100/min.
- Wykonaj 2 sztuczne wdechy metodą usta-usta, z których każdy będzie trwał około 1 sekundy, patrząc czy unosi się klatka piersiowa.
- Kontynuuj te czynności w stosunku 30:2 aż do powrotu akcji serca i oddechu lub do momentu przejęcia reanimacji przez przybyły personel pogotowia ratunkowego. W przypadku własnego wyczerpania możesz odstąpić od dalszej reanimacji.
- Jeśli jesteś w miejscu w pobliżu którego znajduje się automatyczny defibrylator (AED) sprowadź go na miejsce, otwórz, uruchom i postępuj zgodnie z usłyszanymi wskazówkami.
- Jeśli pomocy udzielasz dziecku, całe powyższe postępowanie po udrożnieniu dróg oddechowych rozpocznij od 5 wdechów ratowniczych.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 16 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  196 430  

O mnie

Jestem szczęśliwą mamą wychowującą trójkę dzieci. Jest mi ciężko jedynie od strony finansowej, gdyż sama dieta ketogenna mocno nadszarpuje domowy budżet a żyjemy tylko z zasiłków i alimentów. Poza tym nie narzekamy bo mooocno się kochamy a to, że mamy troszeczkę pod górkę.. Wszystko w Życiu ma swój cel.

Blog poświęcony jest "środkowej" latorośli Marcelince pieszczotliwie nazywanej Cysią, która wymaga trochę więcej uwagi od jej równie kochanych braci. Starszego Filipka i młodszego Tomaszka.

Marcelinka to 9-letnia śliczna dziewczynka cierpiąca na padaczkę lekooporną z napadami polimorficznymi, drgawki gorączkowe złożone oraz opóźnienie psychoruchowe. Ma bardzo rzadką chorobę genetyczną - Zespół Dravet.

DZIĘKUJĘ, ŻE JESTEŚCIE. Zapraszam do częstych odwiedzin. :)
Ania

O moim bloogu

W blogu tym, chciałabym nie tylko zamieszczać kryzysy dotyczące choroby ale przede wszystkim radosne chwile z życia mojej córeczki. Chciałabym aby blog dodatkowo spełniał rolę informacyjną w dziedzini...

więcej...

W blogu tym, chciałabym nie tylko zamieszczać kryzysy dotyczące choroby ale przede wszystkim radosne chwile z życia mojej córeczki. Chciałabym aby blog dodatkowo spełniał rolę informacyjną w dziedzinie epilepsji jak i samej diety ketogennej. Mam nadzieję, że przydadzą się nie tylko rodzicom dzieci chorych na padaczkę ale poszerzą zakres wiadomości w tej dziedzinie osobom zdrowym. 'Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.' Albert Einstein

schowaj...

Statystyki

Odwiedziny: 196430

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

   BANERKI DO POBRANIA

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

_________________________________

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Lubię to

_________________________________

Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin

_________________________________

Locations of Site Visitors

_________________________________